Karjalaisen Karjalasta kajahtaa -livekiertue vierailee tänä perjantaina Polvijärvellä. Lähetyspaikkana on Polvijärven koulu, jossa tutustutaan muun muassa pienen lähilukion arkeen sekä koulun yhteydessä toimiviin nuorisotiloihin.
Suora lähetys Polvijärveltä alkaa perjantaina 6.11. kello 13.
Luokkahuoneeseen rakennettavaan popup-studioon Polvijärvestä keskustelemaan saapuvat kunnanjohtaja Mervi Pääkkö sekä Ehtoomestareiden yrittäjä Sami Mattsson.
Ehtoomestarit on polvijärveläisten Sami ja Sofia Mattssonin yritys, joka on noin vuoden ajan tarjonnut kuolinpesien tyhjennyspalvelua Joensuun ja Kuopion seudulla. Lähetyksessä päästään kurkistamaan myös pariskunnan hiljattain avaamaan vintageliike Winttiin.
Tuttuun tapaan lähetyksessä mukana ovat myös Polvijärven omat minitoimittajat. He pääsevät tenttaamaan kunnanjohtajaa Polvijärvi-aiheisilla kysymyksillään.