Kummun koulun kolme seitsemäsluokkalaista tyttöä työskenteli Outokummun Seudun toimituksessa perjantaina 9. lokakuuta. Ennen kaikkea he pohtivat päivän aikana juttuaiheita, joista luvattiin loppuvuoden aikana toteuttaa ainakin kolme.
Journalistinen media toki päättää aina toimituksessa, mitä se julkaisee, eikä tätä päätösvaltaa luovuteta ulos kenellekään. Tytöt olivat kuitenkin nyt kutsuttuina työntekijöinä, niin sanottuina tyttöpäätoimittajina perjantaipäivän ajan lehdessä.
Asia liittyy siihen, että tänään sunnuntaina 11. lokakuuta vietetään kansainvälistä tyttöjen päivää, joka on Yhdistyneiden kansakuntien eli YK:n julistama päivä.
Päivää vietetään maailmanlaajuisesti. Sen tavoitteena on vahvistaa tyttöjen oikeuksia sekä tuoda esiin sukupuolen ja iän vuoksi erityisesti tyttöjen kohtaamia haasteita ja tarpeita.
Tyttöjen päivää on vietetty vuodesta 2012 lähtien aina samana päivänä 11.10. Päivä pohjaa YK:n yleiskokouksen julistukseen vuodelta 2011.
Kummun koululta paikallismediassa olivat töissä Maisa Hartikainen (7C-luokka), Kaisa Huovinen (7C) ja Sohvi Räsänen (7A).
Tytöt halusivat tulla lehden toimitukseen, sillä ”tällainen mahdollisuus pitää käyttää hyväkseen” ja ”kun on mahdollisuus vaikuttaa”.
Juttuideoinnin lisäksi tytöt kävivät tekemässä gallupin, jossa kysymyksenä oli seuraava: Jos saisit poistaa maailmasta yhden asian, mikä se olisi?